Jak się przygotować do terapii?

Jak się przygotować do terapii?

Rozpoczęcie terapii, choć dla wielu osób jest bardzo trudne, to może okazać się jedną znajlepszych decyzji w Twoim życiu. Podczas spotkań ze specjalistą możesz przepracować traumy i problemy z przeszłości, spojrzeć inaczej na swoją sytuację i otrzymać wsparcie, którego do tej pory mogło Ci brakować. Aby zmniejszyć stres towarzyszący pierwszej wizycie u terapeuty, stworzyliśmy dla Ciebie krótki poradnik o tym, jak przygotować się na nadchodzące spotkanie.

Poświęć chwilę na przemyślenie kilku rzeczy

Przed wizytą u terapeuty warto usiąść na chwilę w spokoju i przemyśleć, dlaczego decydujesz się na wizytę u specjalisty – jaki jest główny powód zapisania się na spotkanie, od kiedy Ci on towarzyszy i jak wpływa na Twoje życie. Zastanów się, czy przed pojawieniem się problemu coś się zmieniło – może jest to utrata pracy, śmierć bliskiej osoby lub rozstanie z partnerem. Jak reagujesz na objawy i czy w którymś momencie dnia są one silniejsze? Być może od razu po przebudzeniu odczuwasz lęk, ale wieczorem czujesz się już lepiej. Dodatkowo przygotuj historię leczenia, jeśli wcześniej korzystałeś z pomocy specjalisty. Jeśli terapia odbywała się w połączeniu z przyjmowaniem leków, to zapisz na kartce ich nazwę i dawkę oraz czas przyjmowania. Dobrze jest również pomyśleć, jak wpływały na Twoje samopoczucie i zdrowie oraz czy pojawiły się jakieś skutki uboczne. Na zakończenie zastanów się, czego oczekujesz od terapii i jakich cel chcesz osiągnąć. Czy potrzebujesz po prostu wsparcia i bezpiecznego miejsca, w którym możesz się otworzyć, czy może zależy Ci na zmianie pewnych zachowań? Bardzo ważne, aby być całkowicie szczerym i ze sobą, i z terapeutą, bo tylko wtedy regularne wizyty przyniosą oczekiwane rezultaty

Zadbaj o swój komfort.

Najważniejsze, aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas rozmowy z terapeutą. Wbrew pozorom, ale odpowiednie ubrania również mają znaczenie. Założenie zbyt ciasnego czy krótkiego stroju sprawi, że zamiast skupiać się na opowiadaniu o sobie, będziesz poprawiać bluzkę czy martwić się, że obuwie jest niewygodne. Właśnie dlatego postaw na komfortowe buty sportowe damskie i męskie oraz koszulkę i ulubione spodnie.

Czego spodziewać się na pierwszej wizycie ?

Oprócz samodzielnego przygotowania do pierwszej wizyty u psychoterapeuty warto także pomyśleć, jakie pytania może zadać Ci specjalista. Najczęściej chce on poznać Twoje wspomnienia z dzieciństwa, które mają ogromny wpływ na relacje z innymi i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Terapeuta może zapytać na przykład o konflikty między rodzicami czy rodzeństwem, problemy z przemocą w rodzinie czy brak akceptacji. Nie bój się odpowiedzi na każde pytanie – w gabinecie jesteś bezpieczny, a psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa. Oznacza to, że wszystko, co powiesz podczas spotkania, pozostaje między Wami.